TOP 10: Nejlepší kreditní karty 2024 – recenze, srovnání

Jak vypadá nejlepší kreditní karta? Jaké bonusy přináší a jak funguje? A u jaké společnosti najdete tu nejvýhodnější?


Výběr redakce

Vedení zdarma, převody na běžný účet a pojištění prodloužené záruky


Zajímavá alternativa

Platby v různých internetových obchodech i kamenných prodejnách


Oblíbená volba

Kreditní karta pro časté cestující, kteří vyžadují vysoký standard


Virtuální karta

Nákupy s odloženou splatností s cashbacky a slevami

Top 10 Nejlepší Kreditní Karty – Recenze, Srovnání

Používat výraz „kreditka“ pro jakoukoliv platební kartu je u nás naprosto běžné. Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je přitom propastný a jeho neznalost může vést až k finančním potížím – i když má kreditní karta své nesporné benefity. Jak tedy kreditní karta funguje, jak ji vybírat a které jsou nejlepší?

Při platbách kreditní kartou čerpáte peníze banky, nikoli své vlastní, tzn. jedná se o druh úvěru. Pokud tyto peníze splatíte během bezúročného období, neplatíte žádné poplatky ani úroky a půjčujete si zdarma. Kreditní karta se nevydává k účtu automaticky, ale je nutné si o ni požádat. Vaše banka vám ji ale může nabídnout jako doplňkový produkt na základě vaší pozitivní platební historie či výše příjmu.

Debetní karta se vydává vždy při otevření účtu v bance a její pomocí čerpáte své vlastní finanční prostředky. Při platbě debetní kartou nikomu nic nedlužíte.

Mezi hlavní výhody kreditní karty patří:

  • Možnost půjčení peněz bez úroků,
  • záloha pro nečekané výdaje a mimořádné situace,
  • k platbám nemusíte využívat vlastní peníze a místo toho je můžete investovat,
  • různé slevy, cashbacky, asistenční služby nebo prodloužené záruky u partnerských prodejců,
  • cestovní pojištění a výhodnější měnové kurzy,
  • možnost půjčení auta v zahraničí (u velkých půjčoven obvykle není možná rezervace s debetní kartou),
  • budování pozitivní platební historie.

Doplňkové služby a benefity se mohou lišit dle konkrétní karty/banky.

A jaké jsou nevýhody? Pokud jste typ, který nedokáže odolat neuváženým impulzivním nákupům, a kreditní karta ve vás vyvolá pocit, že „na to máte“, můžete se neuváženým utrácením částek, které poté nejste schopni splatit, dostat do finančních problémů. Následkem nemusí být „pouhé“ placení vysokého úroku, ale také roztočení dluhové spirály, která může skončit exekucemi, jež mohou mít negativní dopad na celý váš život.

Vedení zdarma, převody na běžný účet a pojištění prodloužené záruky

Kreditní kartu od Raiffeisenbank můžete využít jak na bezhotovostní platby v kamenných a internetových obchodech, tak i na výběry z bankomatu, případně prostřednictvím cashback služby u obchodníků. Peníze si také můžete z kreditní karty převést na běžný účet. V případě převodů a výběrů ale počítejte s tím, že se na ně nevztahuje bezúročné období a výše úroků je, stejně jako v případě většiny ostatních bank, poměrně vysoká.

Kromě vedení zdarma patří mezi výhody slevy u partnerských prodejen RB Club, rozklad plateb na splátky, možnost sjednat další připojištění a pojištění prodloužené záruky vybraných spotřebičů, které byly kreditní kartou zakoupeny.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 40 500 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Úroková sazba: 23,99 % ročně
Výše splátky: individuální
RPSN: 26,72 %
Výše celkové splatné částky: 45 762,81 Kč

Limit až100 000 Kč
Cena za vedení0 Kč
Bezúročné obdobíaž 55 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Platby v různých internetových obchodech i kamenných prodejnách

Skip Pay, jež je dílem internetového obchodu Mall.cz a je známá pod dřívějším názvem Mallpay, nabízí stejně jako Twisto nákupy s odloženou splatností s tím, že oproti Twisto je s kartou možné také vybírat z bankomatů – v ČSOB bankomatech zdarma, v ostatních za 29 Kč.

I když se jedná o produkt jednoho z největších českých e-shopů, nejsou platby omezené pouze pro tento obchod. Platit prostřednictvím Skip Pay lze i v jiných internetových obchodech nebo, pokud máte fyzickou kartu, v kamenných prodejnách.

Skip Pay můžete mít ve dvou variantách: Na zkoušku s limitem 5 000 Kč, splatností 14 dní, bez ověřování dokumentů a bez fyzické karty, nebo Plus s fyzickou kartou, limitem až 50 000 Kč, 50 dny na splacení a s nutností ověření.

Skip Pay se, stejně jako již zmíněné Twisto, hodí spíše na drobnější nákupy, u kterých jste si jistí, že je budete moci zaplatit, ale nechcete je platit předem. Jako forma dlouhodobého úvěru je, vzhledem k vysokým poplatkům za odkládání splatnosti, nevhodný.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 20 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Pohyblivá úroková sazba: individuálně
Výše splátky: 1 943 Kč
RPSN: 34,56 %
Výše celkové splatné částky: 23 312 Kč

Limit až50 000 Kč
Cena za vedení0 Kč
Bezúročné období50 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Kreditní karta pro časté cestující, kteří vyžadují vysoký standard

Prémiová karta Komerční banky se od těch ostatních liší vysokým standardem služeb, které jsou v ní zahrnuté. Cílí primárně na ty, kteří často cestují: v ceně je cestovní pojištění pro celou rodinu až do výše 10 milionů Kč, členství v programu DragonPass, se kterým se 4× měsíčně dostanete do 1 300 letištních salonků po celém světě, asistenční služby pro případy poruch auta, rezervace hotelů nebo potřeby právníka nebo výběry z bankomatů po celém světě zdarma (nespadají do bezúročného období).

Vzhledem ke svým benefitům je karta World Elite výhodná především pro ty, kteří cestují velice často – ať už pracovně nebo soukromě – a chtějí mít na svých cestách nadstandardní služby s jistotou, že jsou krytí pro případ komplikací. Jelikož je však poplatek za vedení poměrně vysoký, nevyplatí se těm, kteří vyjedou do zahraničí pouze zřídka.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 100 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Pohyblivá úroková sazba: 9,90 % ročně
Výše splátky: 9 158 Kč
Cena za vedení: 550 Kč
RPSN: 24,09 %
Výše celkové splatné částky: 111 964 Kč

Limit až500 000 Kč
Cena za vedení550 Kč
Bezúročné období45 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Nákupy s odloženou splatností s cashbacky a slevami

Twisto se stal prvním průkopníkem v nákupech s odloženou splatností, které lze využít na potraviny, elektroniku nebo třeba platbu vyúčtování za elektřinu a plyn. Je zaměřené primárně na bezhotovostní platby – fyzickou kartu si k účtu můžete zřídit, není však možné s ní vybírat z bankomatu. Limit Twisto se při včasných úhradách postupně zvyšuje až na 25 000 Kč (lze se však dohodnout i na vyšších splátkách). Přehled o všech svých platbách a splátkách budete mít díky jednoduché mobilní aplikaci. Vedení základního účtu je zdarma, tarif Standard je za 99 Kč a Premium za 199 Kč měsíčně.

Twisto nabízí také cestovní pojištění, výhodné měnové kurzy, cashbacky, slevy, bezpečnou virtuální kartu nebo možnost rozdělení platby mezi více osob.

Velkým benefitem je dlouhé bezúročné období a možnost odložit si splatnost tím, že zaplatíte pouze 10 % čerpané částky. Poplatky za odložení splatnosti jsou však hodně vysoké, RPSN u nich stoupá do závratných výšin. Stejně tak jsou vysoké pokuty za platby po splatnosti. Twisto se tak skvěle hodí na drobné nákupy, u kterých máte jistotu, že je zvládnete plně nebo alespoň z větší části uhradit z příští výplaty.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 20 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Úroková sazba: 22,36 % ročně
Výše splátky: 1 875,48 Kč
RPSN: 24,81 %
Výše celkové splatné částky: 22 505,76 Kč

Limit až25 000 Kč (nebo individuálně)
Cena za vedení0 Kč
Bezúročné období45 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoké limity a výběry z vlastních bankomatů zdarma

S kreditní kartou od Fio banky lze získat vysoký limit, možnost nastavit si vlastní začátek bezúročného období a neomezený počet výběrů z vlastních bankomatů v České republice a až 5 cizích bankomatů v ČR a v zahraničí. Je však nutné počítat s tím, že na výběry z bankomatu se nevztahuje bezúročné období a úrok patří k těm vyšším – 19,90 % pro fyzické osoby. Pokud byste nechtěli platit úroky při výběru, můžete si kartu přednabít vlastními financemi a ty pak čerpat pro výběr. Stejná výše úroků vás čeká i v případě, že se vám nepodaří splatit čerpanou částku včas v rámci bezúročného období. Upozornění na blížící se konec bezúročného období vám může být zasláno zdarma e-mailem nebo za poplatek SMS zprávou. Ke kartě lze uzavřít různé typy pojištění, například cestovní nebo proti ztrátě či krádeži karty.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 30 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Pohyblivá úroková sazba: 19,90 % ročně
Výše splátky: 2500 Kč + úroky v pohyblivé výši
RPSN: 21,79 %
Výše celkové splatné částky: 33 260,62 Kč

Limit až500 000 Kč
Cena za vedení0 Kč
Bezúročné obdobíaž 45 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Nízký úrok a pomoc při řešení havárií v domácnosti

Kreditní karta 4U Komerční banky nabízí nejen vysoký limit, který vám poskytne prostředky na nenadálé výdaje, ale i další benefity. Patří mezi ně úhrada nákladů na instalatérské práce v případě havárie (do 10 000 Kč), úhrada zásahu zámečníka (do 5 000 Kč) nebo pozáruční servis vybraných spotřebičů (do 5 000 Kč). Ke kreditní kartě je zdarma pojištění schopnosti splácet pro případy, kdy byste se dostali do platební neschopnosti. Příjemný je 1 výběr z bankomatu měsíčně zdarma, který lze využít v České republice i v Evropě.

Nestihnete-li splatit čerpanou částku včas, je úrok 13,9 % p.a., což je v porovnání se sazbami ostatních společností velice dobré. Na webu banky najdete také kalkulačku, se kterou si spočítáte výši splátek a budete předem vědět, na co se připravit v případě vyčerpání celého limitu a následného postupného splácení.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 10 000 Kč
Úroková sazba: 13,90 % ročně
RPSN: 14,87 %
Výše celkové splatné částky: 10 754 Kč

Limit až250 000 Kč
Cena za vedení0 Kč
Bezúročné obdobíaž 45 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Mladá banka nabízející jednoduché a přehledné produkty

Relativně mladá banka, která sází na jednoduché produkty a srozumitelné podmínky, patří mezi oblíbené volby. Zcela neznámá však není – vznikla přejmenováním společnosti Cetelem.

Hello kreditka nabízí úvěrový limit až 500 000 Kč, jehož splácení si můžete připojistit proti výpadku příjmů. Pokud byste nebyli schopni zaplatit celou čerpanou částku, je možné postupné splácení v minimální výši 500 Kč v závislosti na výši úvěru. Vedení kreditní karty je zdarma, zpoplatněné jsou měsíční výpisy v papírové podobě (30 Kč), které ale lze nahradit výpisy elektronickými a ušetřit. Své útraty můžete sledovat v mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 70 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Pohyblivá úroková sazba: 26,28 % ročně
Výše splátky: 6 697 Kč
RPSN: 29,70 %
Výše celkové splatné částky: 80 364 Kč

Limit až500 000 Kč
Cena za vedení0 Kč
Bezúročné období30 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Odměny za nákup a splácení dle finančních možností

Kreditní kartu Moneta Smart si mohou noví zákazníci sjednat plně online, a to s limitem maximálně 50 000 Kč. Za platbu kartou získáváte u vybraných obchodníků slevu za každý nákup – cashback ve výši 1 % z nákupu, maximální výše odměny je 500 Kč. V případě, že byste nebyli schopní zaplatit celou čerpanou částku najednou, nabízí Moneta možnost splátek ve výši minimálně 2 % z dlužné částky. Jelikož se za vedení karty při útratě nižší než 3 000 Kč platí poplatek (49 Kč), vyplatí se karta hlavně těm, kteří ji budou opravdu používat. Chcete-li kreditní kartu pouze jako zálohu, je výhodnější karta, jež má vedení zdarma i v případě, že se nepoužívá.

Jste-li již zákazníkem Moneta, lze získat kartu Gold s úvěrovým limitem 300 000 Kč a většími odměnami za nákupy.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 37 800 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Pohyblivá úroková sazba: 22,99 % ročně
Výše splátky: 3 604,9 Kč
Cena za vedení: 49 Kč
RPSN: 28,91 %
Výše celkové splatné částky: 43 258 Kč

Limit až50 000 Kč
Cena za vedeníPři útratě nad 3 000 Kč zdarma, jinak 49 Kč
Bezúročné obdobíaž 50 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Prodloužená záruka na domácí spotřebiče a spotřební elektroniku

S kreditní kartou ČSOB získáte velkorysý úvěrový limit ve výši 500 000 Kč, 12 měsíců prodloužené záruky a 6 měsíců pojištění proti krádeži, poškození nebo zničení – na vybrané spotřebiče a elektroniku, které byly zaplaceny kreditní kartou. K nové kreditní kartě navíc získáte prvních 6 měsíců úrokové prázdniny, kdy neplatíte nic navíc. 

I když jsou kreditní karty určené především pro bezhotovostní platby, většina bank umožňuje také výběr hotovosti. Což je případ i kreditní karty od ČSOB, se kterou však za výběr z bankomatu – na rozdíl od ostatních bank – platíte, a to i ve vlastních bankomatech.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 40 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Pohyblivá úroková sazba: 19,9 % ročně
Výše splátky: 3 722,64 Kč
Cena za vedení: 30 Kč
RPSN: 23,8 %
Výše celkové splatné částky: 44 672 Kč

Limit až500 000 Kč
Cena za vedeníPři útratě nad 3 000 Kč zdarma, jinak 30 Kč
Bezúročné obdobíaž 55 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

Kreditní karta bez nutnosti běžného účtu

Kreditní kartu si mohou objednat stávající i noví klienti, a to s limitem až 200 000 Kč. K účtu lze mít karty až 3, například pro rodinu. Za platby kartou u vybraných obchodníků dostáváte odměnu 1 % (v zahraničí až 350 Kč), případně lze čerpat slevy v rámci programu Moneyback. Ke kartě lze sjednat připojištění pro případ platební neschopnosti, cestovní pojištění nebo pojištění osobních věcí a karet.

Nevýhodou karty je, kromě vysokých úroků, se kterými se setkáte skoro všude, také poplatek za vedení při útratě nižší než 3 000 Kč měsíčně. Pokud tedy nebudete kartu pravidelně používat, její vlastnictví se vám příliš nevyplatí.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru: 30 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Úroková sazba: 24 % ročně
Výše splátky: 2 836 Kč
Cena za vedení: 50 Kč
RPSN: 31,43 %
Výše celkové splatné částky: 34 632 Kč

Limit až200 000 Kč
Cena za vedení50 Kč, při útratě nad 3 000 Kč zdarma
Bezúročné období55 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat kreditní kartu

Potřebujete si ujasnit, jaké parametry při výběru kreditní karty sledovat? Tady je pět užitečných tipů:

1) Vysoký limit s sebou nese vysoká rizika

Mít k dispozici vysoký limit na útratu je jistě skvělé, jste si ale jistí, že dokážete odolat pokušení a neutratit víc, než si můžete dovolit? Před pořízením kreditní karty vždy zvažte vaši finanční situaci a možnosti, a pokud si nejste jistí, zvolte raději nižší limit.


2) Jaké doplňkové služby potřebujete

Kreditní karty obvykle nabízejí cestovní pojištění, prodloužené záruky nebo různé asistenční služby. Pokud tedy například často cestujete, poohlédněte se po kartě, která pro vás má maximum bonusů na vaše cesty – pozor si však dejte na podmínky pojištění, například ta cestovní mohou mít u kreditních karet limitovaný počet dní na cestách.


3) Šance na získání kreditní karty je nejvyšší ve vaší bance

V bance, kde máte vedený účet a kam vám chodí výplata, je získání kreditní karty obvykle nejjednodušší, často i s vysokým limitem. Na druhou stranu je třeba říci, že banky moc dobře vědí, proč svým klientům nabízí vysoké limity – pokud vaše útrata přesáhne vaše možnosti a vy nebudete mít na zaplacení v bezúročném období, čekají vás obvykle vysoké úroky.


4) Poplatky za kartu, vedení, výběry a prodlení

Banky lákají na vysoké limity, bezúročná období, slevy u obchodníků a podobně. Informace o ceně za výpisy, poplatky za vedení či výběry z bankomatů a zejména pak výše úroků a pokut při prodlení se však často skrývají někde na konci. Patří ale mezi nejdůležitější informace, které byste měli před uzavřením smlouvy o kreditní kartě znát. Ve vašem vlastním zájmu je důležité po těchto informacích pátrat a věnovat jim pozornost.


5) Délka bezúročného období

Jste-li zaměstnanci a výplata vám chodí přesně jako hodinky, neměl by pro vás být problém zaplatit ani v bezúročném období délky 30 až 45 dní. Pokud je však vaše výplata nepravidelná, poohlédněte se po kartách s co nejdelším bezúročným obdobím, abyste minimalizovali riziko pokut a úroků.

Často kladené otázky

Bezúročné období znamená dobu, po kterou bance neplatíte úroky z čerpané částky. Délka bezúročného období se liší v závislosti na bance, obvykle se pohybuje do maximálně 60 dní, lze ale najít i delší.

Důležité je si uvědomit, kdy bezúročné období začíná. Řada lidí se mylně domnívá, že bezúročné období začíná běžet dnem nákupu a vztahuje se na každou částku zvlášť. To je ale omyl, který vás může přivést do problémů. Bezúročné období začíná vždy první den v měsíci a vztahuje se na celou částku. To znamená, že pokud je vaše bezúročné období například 50 dní a vy nakoupíte 20. den v měsíci, kdy bezúročné období začalo, částku musíte doplatit do 19. dne následujícího měsíce, nikoli až za 50 dní ode dne nákupu. Pokud byste pak nakoupili ještě jednou, klidně i pouze jeden den před koncem bezúročného období, částky se sečtou a vy musíte před uplynutím stanovené doby vyrovnat obě.

Nejste-li schopni splatit utracenou částku, začne vám banka počítat úroky. Ty jsou u kreditních karet poměrně vysoké, obvykle 20 % či více (RPSN 18–32 %). V okamžiku, kdy nejste schopni dlouhodobě dostát svým závazkům, banka vám kreditní kartu zablokuje a začne vymáhat svůj závazek. Pokud budete své finanční problémy řešit včas, banka je obvykle ochotna přistoupit na splátkový kalendář. Budete-li se však problémům vyhýbat, může celá záležitost skončit exekucí.

Kreditní karty jsou primárně určené pro bezhotovostní platby, většina z nich však výběr z bankomatu umožňuje, a to u jakékoliv banky, nikoli pouze té, která kartu vydala. Při výběru je však nutné počítat s poměrně vysokými poplatky za výběr (v závislosti na podmínkách banky) a především faktem, že na výběry hotovosti se většinou nevztahuje bezúročné období, takže vás tento typ půjčky může vyjít draho.

Nákupy s odloženou splatností fungují podobně jako kreditní karta. Je možné díky nim objednat zboží na internetu bez hotovosti a následně částku uhradit později. Výhodou je možnost zaplacení až po obdržení zboží či bezpečnější online nakupování. Nevýhody jsou stejné jako u kreditních karet – nezaplatíte-li včas v rámci bezúročného období, tento způsob nákupů se vám může velice prodražit.

Ano, s naprostou většinou kreditních karet lze platit kdekoliv. 

Při žádosti o kreditní kartu vám musí být alespoň 18 let, je třeba mít trvalý pobyt v ČR (případně povolení k pobytu), budete muset doložit svůj příjem a připravte si také doklady totožnosti. V závislosti na dané společnosti se pak mohou některé požadavky mírně lišit. 

Videa

4.9/5 - (15 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář