TOP 7: Nejlepší úvěry na rekonstrukci 2024 – srovnání, diskuze, zkušenosti

Kdo nabízí nejlepší úvěr na rekonstrukci? Kam pro něj zajít a co všechno budete k vyřízení potřebovat? A jak vypadají aktuální úroky?


Výběr redakce

Splátkové prázdniny a bonusový úrok

Úroková sazba: od 4,9 %


P2P půjčka

Na rekonstrukci s penězi od běžných lidí

Úroková sazba: od 4,99 %


Až 1,5 milionu

Úvěr až na 1,5 milionu korun

Úroková sazba: individuálně


Oblíbená volba

Půjčka i na 20 let

Úroková sazba: 6,79 %

Top 7 Nejlepší Úvěry Na Rekonstrukci – Srovnání, Diskuze, Zkušenosti

Možná chcete vyměnit kuchyni, která už od pohledu něco pamatuje, možná už nutně potřebujete opravit střechu či se pustit do komplet nových rozvodů elektřiny. Ale nedisponujete tak vysokým obnosem peněz. Co s tím? Nabízí se půjčka na rekonstrukci, zajímavé možnosti najdete ale i mezi běžnými bezúčelovými půjčkami. Zmapovali jsme, kam se pro nejlepší úvěr na rekonstrukci vydat.

Úvěry na rekonstrukci patří mezi úvěry účelové, což znamená, že je třeba půjčené peníze využít k účelu, ke kterému jsou určeny. V tomto případě na rekonstrukci, což bude třeba později doložit. Výhodou bývá někdy příznivější výše úroku. K rekonstrukci ale můžete využít i běžnou bezúčelovou půjčku na cokoliv.

U každého úvěru na rekonstrukci jsou podmínky trochu jiné a je třeba si vše dobře projít. Obecně se dá říct, že peníze z půjčky lze použít na vše, co s rekonstrukcí domu či bytu souvisí, ať už jde o rozsáhlejší stavební úpravy nebo vybavení bytu například novými spotřebiči. Z některých půjček lze financovat i vybavení na zahradu nebo na fotovoltaiku a další úsporné systémy.

Podmínky se nijak výrazně neliší od běžných půjček. Ve většině případů se neobejdete bez dokladu totožnosti, trvalého bydliště v ČR, doložení příjmů. Pokud žádáte o vyšší částku (zhruba nad milion Kč), nejspíš bude banka požadovat také zástavu. Jak jsme zmiňovali, později bude třeba také doložit, že jste peníze skutečně využili na rekonstrukci. Někdy stačí fotky před a po, jindy budou potřeba faktury.

Splátkové prázdniny a bonusový úrok

Airbank nenabízí přímo úvěr na rekonstrukci, její běžou půjčku lze však využít na cokoliv, takže třeba i na novou střechu nebo vybavení bytu. Aktuálně zde najdete úrok začínající na 4,9 %. Jedná se o úrok bonusový, který lze ale získat jednoduše, a to včasným splácením. Nedosáhnou na něj však všichni klienti. Nabídku bonusového a běžného úroku (v individuální výši) ale obdržíte vždy. 

Půjčit si můžete až 1 200 000 Kč na maximálně 10 let. Orientační výši splátek a další parametry uvidíte přehledně v online kalkulačce. U Airbank se nemusíte obávat poplatků za předčasné splacení nebo sjednání, navíc tu narazíte na možnost dvouměsíčních splátkových prázdnin. Ty vám ale nejdřív musí po žádosti banka schválit.  

Úroková sazba: od 4,9 %

Reprezentativní příklad
Půjčka: 400 000 Kč
Měsíční splátka: 4 733 Kč
Doba splácení: 120 měsíců / 113 měsíců
Roční úrok: 7,4 % / 6,4 % (při včasném splácení)
RPSN: 7,67 % / 6,6 % (při včasném splácení)
Přeplatek: 167 929 Kč / 133 895 Kč (při včasném splácení)

VÝHODY

NEVÝHODY

Na rekonstrukci s penězi od běžných lidí

Jestliže se vám z nějakého důvodu nechce se žádostí ke klasické bance, zkuste to u Zonky. Tato platforma funguje na principu P2P, tedy lidé půjčují lidem. Na rekonstrukci vám tak půjčí lidé jako vy, kteří mají zrovna nějaké peníze volné k investování. Úrok zde začíná na 4,99 %, maximální výše je 19,99 % a vždy je posuzován individuálně na základě bližších informací k vaší osobě. 

Půjčit si můžete až 1 200 000 Kč na maximálně 10 let. Nejedná se o běžný úvěr na rekonstrukci, ale peníze můžete využít libovolně. Předčasné a mimořádné splátky jsou zde zdarma. Výhodou je, že vše vyřešíte kompletně online. Pokud dáváte přednost osobnímu jednání, zde máte smůlu. Zonky své kamenné pobočky nemají. 

Úroková sazba: od 4,99 %

Reprezentativní příklad
Půjčka: 150 000 Kč
Měsíční splátka: 3 030 Kč
Doba splácení: 60 měsíců
Roční úrok: 6,99 %
RPSN: 8,11 %
Přeplatek: 31 738, 38 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Úvěr až na 1,5 milionu korun

Raiffeisenbank nabízí REKOpůjčku určenou na bydlení až do výše 1,5 milionu korun. Na svých stránkách uvádí, že žádost dokáží vyřídit velmi rychle, už během pár dnů. Půjčka je bez zástavy nemovitostí (pouze však do 1 milionu) a zaplatí klidně i kompletní rekonstrukci. Na webových stránkách společnosti můžete najít kompletní výpis toho, na co všechno je možné peníze využít, včetně rozpisu na jednotlivé místnosti. Na rozdíl od běžných spotřebitelských půjček lze v tomto případě splácet až 20 let, což umožňuje splácet menší částky a výhodou je i výhodnější úrok. O tom se však bohužel na stránkách více nedočteme a musíme si vystačit s reprezentativním příkladem. 

Úroková sazba: individuálně

Reprezentativní příklad
Půjčka: 500 000 Kč
Měsíční splátka: 4 110 Kč
Doba splácení: 245 měsíců
Roční úrok: 7,45 %
RPSN: 7,96 %
Přeplatek: 466 535,35 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka i na 20 let

Modrá pyramida nabízí pro rekonstrukce produkt Rychloúvěr. Půjčit si můžete až milion korun, a to bez ručitele nebo zástavy. Zpracování úvěru je zdarma, splácet jej můžete až 20 let. Vedle běžného vybavení bytu nebo zahrady lze úvěr využít i na koupi nemovitosti, vypořádání SJM a mnoho dalších věcí. Úrok začíná na 6,79 %.

Pokud se vám nabídka zamlouvá, budete se muset vydat na pobočku. Online vyřízení aktuálně Modrá pyramida nenabízí. Stejně tak může být pro někoho negativem, že zaslání mimořádné splátky nebo předčasné splacení není možné “jen tak”, vždy je třeba informovat společnost písemně.  

Úroková sazba: 6,79 %

Reprezentativní příklad
Půjčka: 100 000 Kč
Měsíční splátka: 910 Kč
Doba splácení: 15 let
Roční úrok: 6,79 %
RPSN: 7,44 %
Přeplatek: 64 124 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Sleva 30 % za online sjednání

Hned několik zajímavých benefitů nabízí Půjčka na bydlení od ČSOB. V první řadě ji přes internetové bankovnictví nebo Smart banku ČSOB můžete získat se slevou 30 %. Součástí půjčky je i “Flexi balíček”, kdy lze kdykoliv zdarma půjčku splatit, provést mimořádnou splátku nebo si po 6 splátkách upravit výši splátky. Až 20 % celé částky navíc můžete použít k libovolnému účelu. ČSOB nabízí také Půjčku na úsporné bydlení, kterou lze využít na fotovoltaiku nebo zateplení domu. Její výhoda spočívá v garantovaném úroku 6,9 %. Půjčit si můžete až milion korun na 12 let. 

Mnoho nevýhod bychom u této půjčky nenašli, pravdou ale je, že na trhu najdete produkty s výhodnějším úrokem. Ten je však nakonec téměř vždy posuzován individuálně.  

Úroková sazba: od 6,9 %

Reprezentativní příklad
Půjčka: 450 000 Kč
Měsíční splátka: 6 682 Kč
Doba splácení: 9 let
Roční úrok: 11,4 %
RPSN: 12 %
Přeplatek: 271 565 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Úvěr bez složitého dokazování

Pokud vás u půjček děsí všechna administrativa a děsíte se ještě toho, že budete pro banku schovávat a následně zasílat každou fakturu z průběhu rekonstrukce, možná vás zaujme Úvěr od Buřinky. Použití peněz stačí dokázat fotkami před a po rekonstrukci, žádné faktury tedy uchovávat nemusíte. Získáte tu až 2,5 milionu korun, splátky si rozložíte až na 25 let. Úvěr si můžete sjednat i online v aplikaci George. Finance můžete použít i na nákup stavebního pozemku nebo privatizaci družstevního bytu. Plusové body dáváme za přehledný seznam toho, na co všechno lze finance použít a na co nikoliv.  

I v případě Buřinky ale platí, že úroky aktuálně patří k těm vyšším.  

Úroková sazba: od 7,19 %

Reprezentativní příklad
Půjčka: 300 000 Kč
Měsíční splátka: 2 406 Kč
Doba splácení: 20 let
Roční úrok: 7,19 %
RPSN: 7,66 %
Přeplatek: 277 996,30 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka se státní podporou

Moneta pro účely rekonstrukce nabízí Půjčku ProBydlení se státní podporou. Jedná se o překlenovací úvěr, spolu s nímž si sjednáte i stavební spoření a můžete tak dosáhnout na podporu až 2 000 Kč ročně. Stát v současné době uvažuje o zrušení této podpory, je tedy otázkou, jak dlouho bude nabídka aktuální. Získat můžete až 1,5 milionu (u družstevního bydlení až 2,5 mil) bez zajištění nemovitostí, a to až na 25 let. Výhodou je, že účel využití peněz stačí prokázat fotkami, pokud budete rekonstruovat rekreační objekt, spokojí se Moneta dokonce jen s čestým prohlášením. 

Nevýhodou je zde o něco vyšší úrok a také nemožnost sjednat půjčku online. 

Úroková sazba: od 7,99 %

Reprezentativní příklad
Půjčka: 500 000 Kč
Měsíční splátka: 4 023 Kč
Doba splácení: 22 let
Roční úrok: 7,99 %
RPSN: 8,34 %
Přeplatek: 565 205 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat úvěr na rekonstrukci 

Stále nemáte jasno, kam se pro peníze na rekonstrukci vydat? Zamyslete se nad našimi radami. 

1) Kolik peněz potřebujete?

Jestliže potřebujete pár desítek tisíc na nové vybavení, nejspíš vám vyjdou vstříc všude. Pokud ale plánujete rozsáhlou rekonstrukci, už byste se měli dobře zamyslete nad tím, kolik peněz reálně budete potřebovat. Některé společnosti vám nepůjčí víc než milion, což v dnešní době nemusí zdaleka stačit.


2) Úvěr na rekonstrukci není jediná možnost

Úvěry na rekonstrukci mají řadu výhod, ale na druhou stranu je lze využít pouze na přesně stanovené účely. Na obdobný úrok přitom můžete leckdy dosáhnout i u běžných spotřebitelských úvěrů, které lze využít jakkoliv. Podívejte se i po těchto produktech.


 3) Online, nebo na pobočce?

Někteří dávají přednost pohodlnému a rychlému sjednání úvěru online, jiní se raději vydají na pobočku. Ne vždy ale máte u dané společnosti na výběr z obou možností. Pokud jednu preferujete výrazně více, můžete k tomu při výběru přihlédnout.


4) Úrok není vše

Všechny bankovní i nebankovní společnosti se ohánějí výší úroku, ale ten sám o sobě nemusí tolik vypovídat. Údaj, který byste měli sledovat především, je RPSN. Zahrnuje totiž jak úrok, tak i další poplatky spojené s půjčkou.


5) Usnadněte si prokazování

Úvěr na rekonstrukci je úvěr účelový a budete muset prokázat, že jste jej na rekonstrukci skutečně použili. Někde budou chtít vidět všechny faktury a další dokumenty, jinde stačí fotky. Možná i to pro vás bude důležité. 


6) Sledujte akce a výhody

I banky nebo nebankovní instituce se předhánějí v tom, kdo zákazníkům nabídne lepší služby. Někde tak můžete narazit na slevy za online sjednání, jinde se snaží co nejvíce zjednodušit papírování, další zase hrají na fixní úrok. Sledujte aktuální akce, můžete ušetřit.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma úvěrů na rekonstrukci.

Úvěry na rekonstrukci lákají především na nízký úrok a dlouhou dobu, po kterou lze půjčku splácet. 

Každá instituce má jinak přísné požadavky. Někde se budete muset vybavit fakturami, jinde stačí fotodokumentace, v některých případech dokonce jen čestné prohlášení.

Většina společností tuto možnost nabízí dokonce zdarma, pravidlem to však není. Vždy se informujte u dané banky nebo jiné instituce.

Videa

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář