Nejlepší realitky v Brně 2024 – recenze (realitní kanceláře)

Jaká realitka je podle našeho průzkumu ta nejlepší? Podle čeho vybírat? Přečtěte si můj článek a budete mít jasno.


Zajímavá alternativa

FérMakléři.cz

Získejte tu nejvýhodnější nabídku


Oblíbená volba

Coloseum reality

Jedna z největších sítí realitek na Moravě


Oblíbená volba

Re/max

Největší síť realitek na světě


Oblíbená volba

Gaute

Společnost se službami pro prodávající zdarma

Brno

Prodej či koupě nemovitosti je pro většinu z nás velmi složitý proces a spoléháme tak na pomoc odborníků. Nejčastěji to jsou právě realitní kanceláře. I v dnešní době ale můžete narazit na ty, které nesplňují očekávané standardy a zákazníci jsou z jejich služeb zklamaní. Jak dobrou realitku poznat a jaké patří v Brně k těm kvalitním?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Realitní kancelář slouží jako prostředník mezi prodávajícím a kupujícím. Opírá se o zkušenosti z této oblasti i o spoustu spolupracujících odborníků, pomocí nichž zajišťuje financování, právní servis, přípravu inzerátů včetně fotografií, textů a jejich umístění na inzertních serverech a postará se i o řadu dalších náležitostí. A samozřejmě hledá i vhodné kupce (případně vhodnou nemovitost), má na starost prohlídky a také ví, jak nemovitost na prodej správně připravit.

Říkáte si, že toto všechno zvládnete i sami? Je to možné, ale dobré je přihlédnout i k tomu, že realitky mají přístup k zajímavým a pro mnohé z nás nedostupným informacím, jako je databáze poptávajících či tržní ceny nedávno prodaných nemovitostí v dané lokalitě.

1) Férmakléři.cz

Získejte tu nejvýhodnější nabídku

Velké a známé realitní kanceláře jsou možná první volbou, kterou před prodejem nemovitosti budete zvažovat. Za pozornost ale stojí i jedna zajímavá alternativa, kterou je portál Férmakléři.cz. O co jde? Zjednodušeně vám na základě vašich požadavků najdou nejvhodnějšího makléře s nejlepší nabídkou pro prodej vaší nemovitosti. Máte tak jistotu, že narazíte na prověřeného profesionála v oboru, výhodnou cenu i kompletní servis. Jde také o rychlejší cestu, než kdybyste oslovovali jednotlivé realitky sami.

Pojďme se na společnost podívat trochu blíže. Vznikla v roce 2017 a to s cílem kultivovat český realitní trh, který nemá úplně nejlepší pověst. A tak nabízejí jen služby makléřů, kteří jsou prověření a splňují určitá kritéria. Mezi ně patří například 2 roky praxe či uskutečněný prodej daného počtu nemovitostí, profesionalita, pozitivní reference a využívání advokátní či bankovní úschovy. Vše je ověřováno přímo profesionály z týmu Férmakléřů.

A jak služba reálně funguje pro prodávající? Stačí vyplnit online formulář s údaji o vaší nemovitosti. Pak očekávejte telefonát, při kterém si s odborníky vše upřesníte. Na základě vašich požadavků, recenzí i aktuálních dat vám pak vyberou toho nejvhodnějšího makléře a do 24 hodin od něj získáte nabídku. Pokud vám bude vyhovovat, domluvíte se společně na dalších krocích. Vše je samozřejmě zcela nezávazné a služba Férmakléři je pro vás zdarma.

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Coloseum reality

Jedna z největších sítí realitek na Moravě

Společnost Coloseum reality patří už od roku 2007 ke stálicím nejen v Brně, ale po celé Moravě. Řadí se k nejznámějším a také nejvyhledávanějším realitkám. Jak sami uvádějí, návštěvnost jejich webových stránek je v této oblasti dokonce větší než u některých serverů zabývajících se přímo inzercí nemovitostí, což je ukázkou toho, že jméno tu má firma opravdu velké.

O tom navíc hovoří také čísla, kterými se chlubí. Na Coloseum reality se obrátilo už více než 100 000 klientů a mají také velkou databázi 50 000 zákazníků poptávajících nemovitost, kterým jsou nabídky zasílány přednostně.

Co se týče služeb, nechybí nic ze základního servisu, tedy fotodokumentace, inzerce, právní servis, pomoc s financováním pro kupující či předání nemovitosti a přepis energií. Společnost má i vysoké hodnocení zákazníků, kteří si chválí rychlost celého procesu a to, že se nemuseli prakticky o nic starat. Co bychom však mohli vytknout, je často ne tak propracovaná prezentace nemovitostí na webu, jako u některých konkurenčních společností, které nabízejí třeba panoramatické pohledy, půdorysy a podobně.

VÝHODY

NEVÝHODY

3) RE/MAX

Největší síť realitek na světě

I pokud se o trh s nemovitostmi nijak zvlášť nezajímáte, společnost RE/MAX s horkovzdušným balonem v logu patrně vaší pozornosti neunikla. Jedná se totiž o největší síť realitních kanceláří na světě a u nás má hned 120 kanceláří po celé republice. Na českém trhu působí od roku 2005 a jako první zavedla například etický kodex, reklamační řád a garanci kvality služeb. Pokud tedy hledáte velkou, zkušenou a léty prověřenou společnost, jste na správné adrese.

Právě z vysokého povědomí o značce společnost těží. Pro zákazníky to znamená například inzerci na nejznámějších portálech či šanci nemovitost prodat bez zbytečných průtahů. Zajistí také profesionální fotografie, poradí, jak nemovitost na prodej připravit, kupujícím nabízí pomoc s financováním, rozsah služeb je zde zkrátka velký.

RE/MAX funguje na základě franšíz a každá pobočka tak může mít jiného majitele. I proto je o něco složitější dohledat recenze zákazníků, které nejsou uvedené ani na webu společnosti.

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Gaute

Společnost se službami pro prodávající zdarma

Ani společnost Gaute nepatří na trhu realit k žádným nováčkům a znát ji můžete i díky dražbám, aukcím či developerským projektům. Soustředí se výhradně na Brno a blízké okolí a prodat vám může byty, domy i pozemky nebo zprostředkovat pronájem kanceláří či dalších objektů.

U Gaute se o vás stará vždy jeden makléř specializující se na danou oblast a projde s vámi celým procesem prodeje či koupě od začátku do konce. U prodeje se postará o nacenění, nafocení, inzerci, zajistí právní servis a vyřeší i všechny formality. Tyto služby nabízejí při přímém prodeji zdarma. Pyšní se také rychlostí, kdy kupce najdou obvykle do 3 týdnů. A samozřejmě se snaží zajistit i nejvyšší možnou cenu, z toho důvodu často přistupují právě k formě aukce. Zadat si tu ale samozřejmě můžete i poptávku.

Společnost se může chlubit i velmi příznivými hodnocením zákazníků, několik málo z nich si však stěžovalo na horší komunikaci.

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Real spektrum

Rychlý prodej a bezplatný odhad ceny 

Spousta realitek má dlouhou historii, Real spektrum ji má ale z brněnských společností zřejmě nejdelší. Na trhu je už od roku 1991 a zprostředkovává nákup, prodej či pronájem nejrůznějších typů nemovitostí.

V první řadě zde musíme pochválit přehledný výčet služeb a dalších podstatných informací na webu, kdy ihned vidíte, komu a jakou pomoc poskytují. Nechybí mezi nimi tržní posouzení ceny, právní servis, bezplatné konzultace nebo také prověření rizikovosti osob při pronájmu. Vedle toho pak uvádějí, že průměrně prodávají nemovitosti oproti konkurenci o 10-20% výhodněji a také rychleji, už do 2 týdnů. Kvalifikovaný odhad vám pak připraví zdarma.

Rychlost jednání, ale také profesionalitu, vstřícnost a spolehlivost oceňují v mnoha pozitivích recenzích také zákazníci. Negativ zde mnoho nenajdeme, za zmínku stojí snad jen o něco méně přehledné vyhledávání nemovitostí na webu, které nejde seřadit například podle ceny.

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Bravis reality

Odhad ceny do 1 minuty a perfektní hodnocení

Dlouholeté zkušenosti, zajímavá nabídka nemovitostí nejrůznějšího typu i služby na velmi vysoké úrovni nabízejí Bravis reality. Zatímco některé konkurenční společnosti nabízejí na svém webu spíše obecnější informace, tato si na prezentaci svých služeb dala záležet více. Podívat se můžete například na to, jak nemovitosti připravují a upravují před focením včetně fotografií “před a po” pro představu.

I v ostatních službách nabízí často něco navíc. Například vám jejich právník pomůže s neplatiči nájmu, velmi užitečnou službou je i odhad ceny nemovitosti online během 60 vteřin. Úklidová firma vám také zdarma uklidí byt před nastěhováním nových nájemníků.

Ke společnosti najdeme celou řadu recenzí a naprostá většina z nich je také pozitivních. Oceňována je profesionalita, vlídný přístup i rychlost komunikace. Mnozí klienti zmiňují, že je realitka velmi potěšila po nepříznivých zkušenostech s konkurencí z minulosti. Pár jich však uvedlo, že komunikace ze strany realitky nebyla podle jejich představ.

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Patreal

Realitka s hodnocením makléřů

Společnost Patreal také patří k zavedeným společnostem, které můžete alespoň z doslechu znát. Zajišťují prodej, pronájem ale také výkup nemovitostí, tržní odhad ceny zdarma při využití jejich služeb, finanční poradenství a třeba i službu garantovaného nájemného, kdy dostáváte danou částku i v případě, že nemovitost není obsazena.

Pokud vás zajímá, jak přesně probíhá prodej nemovitosti s touto realitkou, můžete se na webu podívat na kompletní průběh, který je zde přehledně rozepsaný. Zajímavostí je tu uvedení referencí přímo u konkrétního makléře. Na základě toho se pak můžete například rozhodnout, který je pro vaši situaci vhodnější. I nezávislé recenze mimo samotný web hovoří o společnosti povětšinou kladně a zákazníci jsou se službami spokojeni.

Ve srovnání s dalšími realitkami tu jako minus musíme zmínit menší počet nabízených nemovitostí.

VÝHODY

NEVÝHODY

8 tipů, jak vybrat realitní kancelář

Existuje hned několik parametrů, na které byste se měli při výběru vhodné realitní kanceláře zaměřit. Pokud některý z nich není dohledatelný na webových stránkách, neváhejte se ptát, a to na cokoliv vás napadne.

1) Zkušenosti

Stejně jako byste si raději nechali zrekonstruovat kuchyň od prověřeného a šikovného řemeslníka, měli byste se i v případě realitních kanceláří dívat na jejich zkušenosti. O těch hodně vypoví jak doba působení na trhu, tak třeba i množství prodaných nemovitostí.


2) Reference

V době internetu je možnost zjistit si zkušenosti s danou realitkou jednodušší než kdy dříve, tak toho neváhejte využít. Dobrá společnost či makléř se svými úspěchy rádi pochlubí, a pokud nejsou k dispozici na webu, řekněte si o ně.


3) Prezentace nemovitosti

O kvalitách toho hodně vypoví prezentace dalších nemovitostí na webových stránkách. Je velký rozdíl v tom, jestli jsou fotky tmavé, rozmazané a ke všemu je jich málo, a v tom, když jsou pořízené profesionálním fotografem. Stejně tak je důležitý i popis. Když jej makléř odbyde několika obecnými řádky, leccos to o jeho nasazení prozradí.


4) Nabízené služby

Spoustu služeb, které by realitní kancelář měla zajišťovat, bereme jako standard. Je však dobré si předem prověřit, co vlastně získáte, ať už jako kupující, nebo jako prodávající. Samozřejmostí by měl být právnický servis, zajištění inzerce, vedení prohlídek, některé navíc nabízejí například i přípravu nemovitosti na prohlídky či zajištění financování pro kupce.


5) Komunikace

Je makléř aktivní, sympatický, ochotně zodpovídá vaše dotazy a informuje vás o tom, jaké kroky právě podniká? Tak by to mělo vypadat. Pokud je pro vás už od začátku složité se mu dovolat, neodpovídá na zmeškané hovory a nepodává informace, jaké čekáte, nejspíš to klapat nebude.


6) Prostředí

Od realitní kanceláře očekáváme profesionalitu. Ta by se měla odrazit i v prostředí, kde makléři pracují. Pokud mají vlastní kanceláře, kde navíc panuje příjemná atmosféra, je to dobré znamení. Naopak zmatek, chaos nebo kancelář doma v kuchyni by měly být varováním.


7) Provize

Zajímat vás bude samozřejmě i výše provize, kterou za služby realitky zaplatíte. Obvykle se pohybuje mezi 3-5 %. Určitě nespoléhejte na to, že méně zkušený makléř si řekne méně, než proslulá realitní kancelář. Nemusí to platit a snaha ušetřit také v tomto případě může znamenat následné potíže.


8) Stanovení ceny

Tento bod se týká prodávajících. Dobrá realitka by s vámi měla zkonzultovat prodejní cenu vaší nemovitosti, vše rozebrat a vysvětlit. Každý chce prodat nemovitosti co nejvýhodněji, ale byty či domy s přestřelenou cenou visící na inzertních portálech dlouhé týdny či měsíce nevytvářejí dobrý dojem.

Způsoby, jak prodat nemovitost v Brně

Pokud stojíte před úkolem prodat svou nemovitost, nabízí se vám v podstatě tři možnosti.

Tou první je zkusit prodat byt či dům na vlastní pěst. K dispozici jsou k tomuto účelu nejrůznější internetové portály, kam můžete svou nabídku umístit, případně si najít kupce jinou cestou. Hlavní výhodu vidí řada lidí v tom, že ušetří za provizi. Jenže právě provizí si kupujete i zkušenosti a znalosti odborníků, které vám mohou chybět. Ve finále se tak může stát, že nemovitost prodáte pod cenou a strávíte prodejem spoustu času. Pokud ale máte vy nebo vaši blízcí s prodejem zkušenosti, může být i to dobrá cesta.

Prodej nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře či samostatného makléře vám ušetří spoustu času, starostí a možná dokonce i peněz. O vše se totiž postarají za vás. Stanoví cenu i inzerci, najdou vhodného kupce a zajistí i právní servis. Využívají přitom své zkušenosti, znalost trhu i přístup k mnohdy neveřejným informacím. Ale není to samozřejmě zadarmo.

Rozhodnutí, zda zvolit známou, větší realitní kancelář či makléře solitéra je už zcela na vás. Kanceláře mají výhodu v silném zázemí společnosti, zkušenostech a pravidelném školení makléřů, samostatní makléři však mohou být dobrou volbou například v menších městech, kde dobře znají prostředí a mohou mít větší motivaci k tomu udržet si přízeň klientů.

Často kladené otázky

Přihlédněte především k vašemu očekávání. Velké kanceláře mají většinou spoustu zkušeností a širokou nabídku nemovitostí, takže máte větší možnosti výběru, případně je velká šance, že se jim vaši nemovitost podaří prodat rychle.

Na druhou stranu menší a lokální realitky využívají perfektní znalosti daného prostředí, což může hrát také podstatnou roli.

Exkluzivní, nebo také výhradní zastoupení znamená, že se o prodej nemovitosti stará pouze jedna vybraná realitní kancelář. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že pokud byt či dům nabízí více realitek, prodá se rychleji, není tento postup obecně doporučován. A to z několika důvodů. Jedním z nich je, že makléř nemá jistotu provize a nemá tak příliš velkou motivaci věnovat prodeji a prezentaci mnoho energie. Nemovitost pak může být také inzerována na různých portálech několikrát, a třeba i za různé ceny, což nepůsobí důvěryhodně.

S určením ceny vaší nemovitosti vám nejlépe pomůže odborník, který se v této oblasti pohybuje. Orientační cenu ale můžete zjistit i sami, například pomocí nejrůznějších internetových serverů. V potaz je třeba vzít velikost a stav nemovitosti, lokalitu, dalšími podstatnými parametry jsou také prodejní ceny nemovitostí v blízkém okolí za poslední měsíce.

Ohodnoťně tento článek

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář