Nejlepší realitky v Ostravě 2024 – recenze (realitní kanceláře)

Jaká realitka je podle našeho průzkumu ta nejlepší? Podle čeho vybírat? Přečtěte si můj článek a budete mít jasno.


Zajímavá alternativa

FérMakléři.cz

Získejte tu nejvýhodnější nabídku


Oblíbená volba

Kaktus Reality

Jedna z mladších realitek se skvělými službami


Oblíbená volba

M&M reality

Největší realitka u nás


Oblíbená volba

Comfort Reality

Realitka se standardními službami

Ostrava

Hledáte nové bydlení, nebo naopak chcete svůj byt, dům či třeba pozemek výhodně prodat? Pak se nejspíš poohlížíte po službách realitní kanceláře, která se o všechny nezbytné náležitosti postará za vás. V Ostravě však realitek najdete spoustu. V tomto článku vám poradíme, jak mezi nimi vybrat tu, která vás nezklame. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Realitní kancelář slouží jako prostředník mezi prodávajícím a kupujícím. Opírá se o zkušenosti z této oblasti i o spoustu spolupracujících odborníků, pomocí nichž zajišťuje financování, právní servis, přípravu inzerátů včetně fotografií, textů a jejich umístění na inzertních serverech a postará se i o řadu dalších náležitostí. A samozřejmě hledá i vhodné kupce (případně vhodnou nemovitost), má na starost prohlídky a také ví, jak nemovitost na prodej správně připravit.

Říkáte si, že toto všechno zvládnete i sami? Je to možné, ale dobré je přihlédnout i k tomu, že realitky mají přístup k zajímavým a pro mnohé z nás nedostupným informacím, jako je databáze poptávajících či tržní ceny nedávno prodaných nemovitostí v dané lokalitě.

1) Férmakléři.cz

Získejte tu nejvýhodnější nabídku

Velké a známé realitní kanceláře jsou možná první volbou, kterou před prodejem nemovitosti budete zvažovat. Za pozornost ale stojí i jedna zajímavá alternativa, kterou je portál Férmakléři.cz. O co jde? Zjednodušeně vám na základě vašich požadavků najdou nejvhodnějšího makléře s nejlepší nabídkou pro prodej vaší nemovitosti. Máte tak jistotu, že narazíte na prověřeného profesionála v oboru, výhodnou cenu i kompletní servis. Jde také o rychlejší cestu, než kdybyste oslovovali jednotlivé realitky sami.

Pojďme se na společnost podívat trochu blíže. Vznikla v roce 2017 a to s cílem kultivovat český realitní trh, který nemá úplně nejlepší pověst. A tak nabízejí jen služby makléřů, kteří jsou prověření a splňují určitá kritéria. Mezi ně patří například 2 roky praxe či uskutečněný prodej daného počtu nemovitostí, profesionalita, pozitivní reference a využívání advokátní či bankovní úschovy. Vše je ověřováno přímo profesionály z týmu Férmakléřů.

A jak služba reálně funguje pro prodávající? Stačí vyplnit online formulář s údaji o vaší nemovitosti. Pak očekávejte telefonát, při kterém si s odborníky vše upřesníte. Na základě vašich požadavků, recenzí i aktuálních dat vám pak vyberou toho nejvhodnějšího makléře a do 24 hodin od něj získáte nabídku. Pokud vám bude vyhovovat, domluvíte se společně na dalších krocích. Vše je samozřejmě zcela nezávazné a služba Férmakléři je pro vás zdarma.

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Kaktus reality

Jedna z mladších realitek se skvělými službami

K poměrně novým jménům v oblasti realitek patří Kaktus reality. Tato společnost vznikla v roce 2015 a jejím hlavním cílem je férovost a jednání na rovinu. Mezi službami, které nabízí, nechybí ty očekávané, tedy zprostředkování prodeje či pronájmu nejrůznějších typů nemovitostí, ale i řada spíše specifických služeb. Pomohou se zajištěním úvěru, stěhováním, rekonstrukcí i úklidem, přepisem energií, ale také třeba správou nemovitosti, na kterou nemáte čas, ale zároveň chcete, aby vám vydělávala. Vedle toho vám také nachystají nezávazný a bezplatný odhad ceny nemovitosti.

V Kaktus reality spolupracují s profesionálním fotografem i architektem, umí také videoprohlídky natáčené z dronu. Na webu nechybí ani reference, a to přímo k jednotlivým makléřům. Mimo samotné stránky společnosti ale mnoho recenzí zákazníků nenajdeme. Nutno však podotknout, že těch pár dohledatelných mluví o společnosti velmi příznivě.

VÝHODY

NEVÝHODY

3) M&M reality

Největší realitka u nás

Další z opravdu velkých realitních společností, podle svých slov v ČR dokonce největší, je M&M reality. Stejně jako například RE/MAX působí na našem trhu od roku 2005, na rozdíl od ní jde však v tomto případě o ryze český počin. Vedle prodeje nemovitostí se pak věnuje i developerské činnosti či investicím, svým klientům nabízí také pomoc s financováním, pojištěním či energiemi.

Právě k velikosti společnosti se váží její hlavní výhody. Má zkušenosti, dobré jméno, spousty poboček a makléřů a také know-how. Vypovídat o tom mohou i čísla na webu – poptává u nich v tuto chvíli více než 100 tisíc klientů a průměrně prodají každou hodinu 8 nemovitostí. Pyšní se také vysokou spokojeností zákazníků (na webu najdete i spoustu aktuálních referencí) i titulem Firma roku od České hospodářské komory. Užitečná může být i sekce “Poradna” na stránkách společnosti, kde zodpovídají nejrůznější dotazy.

Celý popis prodeje je na webu přehledně popsán. Postarají se o profesionální nafocení, inzerci, prohlídky a třeba i přepis energií. Negativ zde mnoho nenajdeme, chybí snad jen více informací o servisu pro kupujícího.

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Comfort reality

Realitka se standardními službami

Se vznikem v roce 2004 se Comfort reality řadí k zavedeným společnostem na ostravském trhu a obrátit se na ni můžete, ať už chcete koupit, prodat nebo pronajmout svoji nemovitost. Co se týče nabízených služeb, jak sami uvádějí, jejich cílem je spíše kvalita než kvantita, a tak je jejich výčet povětšinou standardní. Nechybí však nic, co byste od dobré realitky očekávali, tedy odborné posouzení ceny, nafocení, inzerce, oslovení potenciálních klientů, právní servis, jednání s úřady či převod energií.

Bohužel se však příliš mnoho dalších informací z webových stránek nedozvíme, neboť nebývají moc často aktualizované. Hlavní nedostatek ale vidíme v porovnání s konkurencí v malém počtu nabízených nemovitostí a také v hůře dohledatelných aktuálních recenzích zákazníků, kterých není mnoho.

VÝHODY

NEVÝHODY

5) RK Beruška

Společnost, která vám k prodeji vytvoří virtuální prohlídku zdarma

Ať už chcete koupit či naopak prodat byt, dům, zahradu nebo třeba hotel či kavárnu, obrátit se můžete také na RK Beruška. Jejich nabídka realit je pestrá a podle svých slov kladou velký důraz na kvalitní inzerci a také moderní technologie v komunikaci.

Vedle základních služeb, jako je zprostředkování prodeje či pronájmu, nafocení, právních služeb či třeba prověřování zájemců, dokáží také zajistit půjčku, vyřešit exekuce nebo nemovitost odkoupit. V tom případě navíc slibují vyplacení peněz do 24 hodin. Zajímavou službou je vytvoření oblíbené virtuální prohlídky při prodeji zdarma, kdy si zájemci o koupi vaší nemovitosti mohou byt či dům prohlížet přímo z pohodlí domova.

Hlavní mínus realitky zde vidíme v recenzích klientů. Celkově jich není mnoho a poměrně často se zde navíc objevují ohlasy negativní, kdy si většina lidí stěžuje na problematickou komunikaci.

VÝHODY

NEVÝHODY

6) RE/MAX

Největší síť realitek na světě

I pokud se o trh s nemovitostmi nijak zvlášť nezajímáte, společnost RE/MAX s horkovzdušným balonem v logu patrně vaší pozornosti neunikla. Jedná se totiž o největší síť realitních kanceláří na světě a u nás má hned 120 kanceláří po celé republice. Na českém trhu působí od roku 2005 a jako první zavedla například etický kodex, reklamační řád a garanci kvality služeb. Pokud tedy hledáte velkou, zkušenou a léty prověřenou společnost, jste na správné adrese.

Právě z vysokého povědomí o značce společnost těží. Pro zákazníky to znamená například inzerci na nejznámějších portálech či šanci nemovitost prodat bez zbytečných průtahů. Zajistí také profesionální fotografie, poradí, jak nemovitost na prodej připravit, kupujícím nabízí pomoc s financováním, rozsah služeb je zde zkrátka velký.

RE/MAX funguje na základě franšíz a každá pobočka tak může mít jiného majitele. I proto je o něco složitější dohledat recenze zákazníků, které nejsou uvedené ani na webu společnosti.

VÝHODY

NEVÝHODY

8 tipů, jak vybrat realitní kancelář

Existuje hned několik parametrů, na které byste se měli při výběru vhodné realitní kanceláře zaměřit. Pokud některý z nich není dohledatelný na webových stránkách, neváhejte se ptát, a to na cokoliv vás napadne.

1) Zkušenosti

Stejně jako byste si raději nechali zrekonstruovat kuchyň od prověřeného a šikovného řemeslníka, měli byste se i v případě realitních kanceláří dívat na jejich zkušenosti. O těch hodně vypoví jak doba působení na trhu, tak třeba i množství prodaných nemovitostí.


2) Reference

V době internetu je možnost zjistit si zkušenosti s danou realitkou jednodušší než kdy dříve, tak toho neváhejte využít. Dobrá společnost či makléř se svými úspěchy rádi pochlubí, a pokud nejsou k dispozici na webu, řekněte si o ně.


3) Prezentace nemovitosti

O kvalitách toho hodně vypoví prezentace dalších nemovitostí na webových stránkách. Je velký rozdíl v tom, jestli jsou fotky tmavé, rozmazané a ke všemu je jich málo, a v tom, když jsou pořízené profesionálním fotografem. Stejně tak je důležitý i popis. Když jej makléř odbyde několika obecnými řádky, leccos to o jeho nasazení prozradí.


4) Nabízené služby

Spoustu služeb, které by realitní kancelář měla zajišťovat, bereme jako standard. Je však dobré si předem prověřit, co vlastně získáte, ať už jako kupující, nebo jako prodávající. Samozřejmostí by měl být právnický servis, zajištění inzerce, vedení prohlídek, některé navíc nabízejí například i přípravu nemovitosti na prohlídky či zajištění financování pro kupce.


5) Komunikace

Je makléř aktivní, sympatický, ochotně zodpovídá vaše dotazy a informuje vás o tom, jaké kroky právě podniká? Tak by to mělo vypadat. Pokud je pro vás už od začátku složité se mu dovolat, neodpovídá na zmeškané hovory a nepodává informace, jaké čekáte, nejspíš to klapat nebude.


6) Prostředí

Od realitní kanceláře očekáváme profesionalitu. Ta by se měla odrazit i v prostředí, kde makléři pracují. Pokud mají vlastní kanceláře, kde navíc panuje příjemná atmosféra, je to dobré znamení. Naopak zmatek, chaos nebo kancelář doma v kuchyni by měly být varováním.


7) Provize

Zajímat vás bude samozřejmě i výše provize, kterou za služby realitky zaplatíte. Obvykle se pohybuje mezi 3-5 %. Určitě nespoléhejte na to, že méně zkušený makléř si řekne méně, než proslulá realitní kancelář. Nemusí to platit a snaha ušetřit také v tomto případě může znamenat následné potíže.


8) Stanovení ceny

Tento bod se týká prodávajících. Dobrá realitka by s vámi měla zkonzultovat prodejní cenu vaší nemovitosti, vše rozebrat a vysvětlit. Každý chce prodat nemovitosti co nejvýhodněji, ale byty či domy s přestřelenou cenou visící na inzertních portálech dlouhé týdny či měsíce nevytvářejí dobrý dojem.

Způsoby, jak prodat nemovitost v Ostravě

Pokud stojíte před úkolem prodat svou nemovitost, nabízí se vám v podstatě tři možnosti.

Tou první je zkusit prodat byt či dům na vlastní pěst. K dispozici jsou k tomuto účelu nejrůznější internetové portály, kam můžete svou nabídku umístit, případně si najít kupce jinou cestou. Hlavní výhodu vidí řada lidí v tom, že ušetří za provizi. Jenže právě provizí si kupujete i zkušenosti a znalosti odborníků, které vám mohou chybět. Ve finále se tak může stát, že nemovitost prodáte pod cenou a strávíte prodejem spoustu času. Pokud ale máte vy nebo vaši blízcí s prodejem zkušenosti, může být i to dobrá cesta.

Prodej nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře či samostatného makléře vám ušetří spoustu času, starostí a možná dokonce i peněz. O vše se totiž postarají za vás. Stanoví cenu i inzerci, najdou vhodného kupce a zajistí i právní servis. Využívají přitom své zkušenosti, znalost trhu i přístup k mnohdy neveřejným informacím. Ale není to samozřejmě zadarmo.

Rozhodnutí, zda zvolit známou, větší realitní kancelář či makléře solitéra je už zcela na vás. Kanceláře mají výhodu v silném zázemí společnosti, zkušenostech a pravidelném školení makléřů, samostatní makléři však mohou být dobrou volbou například v menších městech, kde dobře znají prostředí a mohou mít větší motivaci k tomu udržet si přízeň klientů.

Často kladené otázky

Přihlédněte především k vašemu očekávání. Velké kanceláře mají většinou spoustu zkušeností a širokou nabídku nemovitostí, takže máte větší možnosti výběru, případně je velká šance, že se jim vaši nemovitost podaří prodat rychle.

Na druhou stranu menší a lokální realitky využívají perfektní znalosti daného prostředí, což může hrát také podstatnou roli.

Exkluzivní, nebo také výhradní zastoupení znamená, že se o prodej nemovitosti stará pouze jedna vybraná realitní kancelář. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že pokud byt či dům nabízí více realitek, prodá se rychleji, není tento postup obecně doporučován. A to z několika důvodů. Jedním z nich je, že makléř nemá jistotu provize a nemá tak příliš velkou motivaci věnovat prodeji a prezentaci mnoho energie. Nemovitost pak může být také inzerována na různých portálech několikrát, a třeba i za různé ceny, což nepůsobí důvěryhodně.

S určením ceny vaší nemovitosti vám nejlépe pomůže odborník, který se v této oblasti pohybuje. Orientační cenu ale můžete zjistit i sami, například pomocí nejrůznějších internetových serverů. V potaz je třeba vzít velikost a stav nemovitosti, lokalitu, dalšími podstatnými parametry jsou také prodejní ceny nemovitostí v blízkém okolí za poslední měsíce.

Ohodnoťně tento článek

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář