Nejlepší realitky v Praze 2024 – recenze (realitní kanceláře)

Jaká realitka je podle našeho průzkumu ta nejlepší? Podle čeho vybírat? Přečtěte si můj článek a budete mít jasno.


Zajímavá alternativa

FérMakléři.cz

Získejte tu nejvýhodnější nabídku


Oblíbená volba

RE/MAX

Největší síť realitek na světě


Oblíbená volba

M&M reality

Největší realitka u nás


Oblíbená volba

Next Reality

Realitka s odhadem ceny nemovitosti zdarma

Praha

Do prodeje či naopak koupě nemovitosti se většina z nás nepouští každou chvíli. Často se jedná o události, kterými si projdeme jen jednou za život. O to důležitější je výběr správné realitní kanceláře, která nás tímto ne zrovna jednoduchým procesem provede, a to k naší plné spokojenosti. Jaké parametry při volbě sledovat a jaké realitky v Praze stojí za zvážení? Na to odpoví následující řádky. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Realitní kancelář slouží jako prostředník mezi prodávajícím a kupujícím. Opírá se o zkušenosti z této oblasti i o spoustu spolupracujících odborníků, pomocí nichž zajišťuje financování, právní servis, přípravu inzerátů včetně fotografií, textů a jejich umístění na inzertních serverech a postará se i o řadu dalších náležitostí. A samozřejmě hledá i vhodné kupce (případně vhodnou nemovitost), má na starost prohlídky a také ví, jak nemovitost na prodej správně připravit.

Říkáte si, že toto všechno zvládnete i sami? Je to možné, ale dobré je přihlédnout i k tomu, že realitky mají přístup k zajímavým a pro mnohé z nás nedostupným informacím, jako je databáze poptávajících či tržní ceny nedávno prodaných nemovitostí v dané lokalitě.

1) Férmakléři.cz

Získejte tu nejvýhodnější nabídku

Velké a známé realitní kanceláře jsou možná první volbou, kterou před prodejem nemovitosti budete zvažovat. Za pozornost ale stojí i jedna zajímavá alternativa, kterou je portál Férmakléři.cz. O co jde? Zjednodušeně vám na základě vašich požadavků najdou nejvhodnějšího makléře s nejlepší nabídkou pro prodej vaší nemovitosti. Máte tak jistotu, že narazíte na prověřeného profesionála v oboru, výhodnou cenu i kompletní servis. Jde také o rychlejší cestu, než kdybyste oslovovali jednotlivé realitky sami.

Pojďme se na společnost podívat trochu blíže. Vznikla v roce 2017 a to s cílem kultivovat český realitní trh, který nemá úplně nejlepší pověst. A tak nabízejí jen služby makléřů, kteří jsou prověření a splňují určitá kritéria. Mezi ně patří například 2 roky praxe či uskutečněný prodej daného počtu nemovitostí, profesionalita, pozitivní reference a využívání advokátní či bankovní úschovy. Vše je ověřováno přímo profesionály z týmu Férmakléřů.

A jak služba reálně funguje pro prodávající? Stačí vyplnit online formulář s údaji o vaší nemovitosti. Pak očekávejte telefonát, při kterém si s odborníky vše upřesníte. Na základě vašich požadavků, recenzí i aktuálních dat vám pak vyberou toho nejvhodnějšího makléře a do 24 hodin od něj získáte nabídku. Pokud vám bude vyhovovat, domluvíte se společně na dalších krocích. Vše je samozřejmě zcela nezávazné a služba Férmakléři je pro vás zdarma.

VÝHODY

NEVÝHODY

2) RE/MAX

Největší síť realitek na světě

I pokud se o trh s nemovitostmi nijak zvlášť nezajímáte, společnost RE/MAX s horkovzdušným balonem v logu patrně vaší pozornosti neunikla. Jedná se totiž o největší síť realitních kanceláří na světě a u nás má hned 120 kanceláří po celé republice. Na českém trhu působí od roku 2005 a jako první zavedla například etický kodex, reklamační řád a garanci kvality služeb. Pokud tedy hledáte velkou, zkušenou a léty prověřenou společnost, jste na správné adrese.

Právě z vysokého povědomí o značce společnost těží. Pro zákazníky to znamená například inzerci na nejznámějších portálech či šanci nemovitost prodat bez zbytečných průtahů. Zajistí také profesionální fotografie, poradí, jak nemovitost na prodej připravit, kupujícím nabízí pomoc s financováním, rozsah služeb je zde zkrátka velký.

RE/MAX funguje na základě franšíz a každá pobočka tak může mít jiného majitele. I proto je o něco složitější dohledat recenze zákazníků, které nejsou uvedené ani na webu společnosti.

VÝHODY

NEVÝHODY

3) M&M reality

Největší realitka u nás

Další z opravdu velkých realitních společností, podle svých slov v ČR dokonce největší, je M&M reality. Stejně jako RE/MAX působí na našem trhu od roku 2005, na rozdíl od ní jde však v tomto případě o ryze český počin. Vedle prodeje nemovitostí se pak věnuje i developerské činnosti či investicím, svým klientům nabízí také pomoc s financováním, pojištěním či energiemi.

Právě k velikosti společnosti se váží její hlavní výhody. Má zkušenosti, dobré jméno, spousty poboček a makléřů a také know-how. Vypovídat o tom mohou i čísla na webu – poptává u nich v tuto chvíli více než 100 tisíc klientů a průměrně prodají každou hodinu 8 nemovitostí. Pyšní se také vysokou spokojeností zákazníků (na webu najdete i spoustu aktuálních referencí) i titulem Firma roku od České hospodářské komory. Užitečná může být i sekce “Poradna” na stránkách společnosti, kde zodpovídají nejrůznější dotazy.

Celý popis prodeje je na webu přehledně popsán. Postarají se o profesionální nafocení, inzerci, prohlídky a třeba i přepis energií. Negativ zde mnoho nenajdeme, chybí snad jen více informací o servisu pro kupujícího.

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Next Reality

Realitka s odhadem ceny nemovitosti zdarma

Ke stálicím na našem realitním trhu se řadí i společnost Next Reality, kterou díky franšízovým pobočkám najdete i v jiných částech republiky. V jejím portfoliu najdeme řadu běžných, ale i vcelku originálních služeb.

K těm standardním se řadí profesionální nafocení a umístění na předních inzertních portálech, snaha o rychlý prodej za maximální možnou cenu či zajištění právního servisu, financování i převodu energií. K těm méně běžným je pak odhad ceny vaší nemovitosti online a zdarma, kdy stačí vyplnit několik údajů do chatu. Příjemným bonusem je také stránka se soupisem makléřů podle lokalit i s fotografiemi a kontaktními údaji, ozvat se tak můžete přímo některému z nich.

K realitce najdeme i poměrně příznivé recenze zákazníků, což přidává další plusové body. Jediné mínus, které zde můžeme najít ve srovnání s většími realitkami, je menší nabídka nemovitostí.

VÝHODY

NEVÝHODY

5) CENTURY 21

Společnost s nabídkou (nejen) exkluzivních nemovitostí

Další z franšízových realitních kanceláří působících po celém světě je CENTURY 21. Staví na dlouholetých zkušenostech a historii a vedle “běžných” nemovitostí prodávají i ty skutečně exkluzivní. Na svém webu servírují hned 21 důvodů, proč se spolupráce s nimi vyplatí, a některé bezpochyby stojí za pozornost. Profesionální nafocení, a to třeba i za použití dronu, či propracovaná inzerce už nejsou ničím výjimečným, potěší ale například odhad ceny nemovitosti zdarma či pomoc se sháněním řemeslníků nebo stěhovacích firem.

Pochválit musíme celý web společnosti, který je velmi přehledný a zahrnuje řadu potřebných informací jak pro kupující, tak prodávající. Prohlédnout si můžete i spolupracující makléře a kontaktovat tak přímo některého z nich. Povedená je i prezentace nemovitostí, ale pravdou je, že jejich nabídka není až tak obsáhlá jako u větších společností.

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Dům realit

Česká společnost & odhad ceny zdarma

K českým společnostem s rozsáhlou sítí poboček po celém Česku patří Dům realit. Důraz klade především na know-how svých makléřů, které podporuje řada profesionálních mentorů předávajících své zkušenosti dál.

Vedle zprostředkování koupě, prodeje či nájmu pomáhají klientům také s financováním, pojištěním, samozřejmostí jsou právní služby a připraví i tržní odhad zdarma. Užitečná může být i realitní poradna na webu, která však v posledních letech nevykazuje žádnou aktivitu. I v tomto případě si můžete prohlédnout jednotlivé makléře a rovnou k nim najdete i kontakty.

Co se týče aktuálního množství nabízených nemovitostí, čísla na webových stránkách se trochu liší, avšak odpovídají tomu, že společnost patří k těm větším. Ocenili bychom však více informací o servisu, který nabízejí, a průběhu procesu například při prodeji.

VÝHODY

NEVÝHODY

8 tipů, jak vybrat realitní kancelář

Existuje hned několik parametrů, na které byste se měli při výběru vhodné realitní kanceláře zaměřit. Pokud některý z nich není dohledatelný na webových stránkách, neváhejte se ptát, a to na cokoliv vás napadne.

1) Zkušenosti

Stejně jako byste si raději nechali zrekonstruovat kuchyň od prověřeného a šikovného řemeslníka, měli byste se i v případě realitních kanceláří dívat na jejich zkušenosti. O těch hodně vypoví jak doba působení na trhu, tak třeba i množství prodaných nemovitostí.


2) Reference

V době internetu je možnost zjistit si zkušenosti s danou realitkou jednodušší než kdy dříve, tak toho neváhejte využít. Dobrá společnost či makléř se svými úspěchy rádi pochlubí, a pokud nejsou k dispozici na webu, řekněte si o ně.


3) Prezentace nemovitosti

O kvalitách toho hodně vypoví prezentace dalších nemovitostí na webových stránkách. Je velký rozdíl v tom, jestli jsou fotky tmavé, rozmazané a ke všemu je jich málo, a v tom, když jsou pořízené profesionálním fotografem. Stejně tak je důležitý i popis. Když jej makléř odbyde několika obecnými řádky, leccos to o jeho nasazení prozradí.


4) Nabízené služby

Spoustu služeb, které by realitní kancelář měla zajišťovat, bereme jako standard. Je však dobré si předem prověřit, co vlastně získáte, ať už jako kupující, nebo jako prodávající. Samozřejmostí by měl být právnický servis, zajištění inzerce, vedení prohlídek, některé navíc nabízejí například i přípravu nemovitosti na prohlídky či zajištění financování pro kupce.


5) Komunikace

Je makléř aktivní, sympatický, ochotně zodpovídá vaše dotazy a informuje vás o tom, jaké kroky právě podniká? Tak by to mělo vypadat. Pokud je pro vás už od začátku složité se mu dovolat, neodpovídá na zmeškané hovory a nepodává informace, jaké čekáte, nejspíš to klapat nebude.


6) Prostředí

Od realitní kanceláře očekáváme profesionalitu. Ta by se měla odrazit i v prostředí, kde makléři pracují. Pokud mají vlastní kanceláře, kde navíc panuje příjemná atmosféra, je to dobré znamení. Naopak zmatek, chaos nebo kancelář doma v kuchyni by měly být varováním.


7) Provize

Zajímat vás bude samozřejmě i výše provize, kterou za služby realitky zaplatíte. Obvykle se pohybuje mezi 3-5 %. Určitě nespoléhejte na to, že méně zkušený makléř si řekne méně, než proslulá realitní kancelář. Nemusí to platit a snaha ušetřit také v tomto případě může znamenat následné potíže.


8) Stanovení ceny

Tento bod se týká prodávajících. Dobrá realitka by s vámi měla zkonzultovat prodejní cenu vaší nemovitosti, vše rozebrat a vysvětlit. Každý chce prodat nemovitosti co nejvýhodněji, ale byty či domy s přestřelenou cenou visící na inzertních portálech dlouhé týdny či měsíce nevytvářejí dobrý dojem.

Způsoby, jak prodat nemovitost v Praze

Pokud stojíte před úkolem prodat svou nemovitost, nabízí se vám v podstatě tři možnosti.

Tou první je zkusit prodat byt či dům na vlastní pěst. K dispozici jsou k tomuto účelu nejrůznější internetové portály, kam můžete svou nabídku umístit, případně si najít kupce jinou cestou. Hlavní výhodu vidí řada lidí v tom, že ušetří za provizi. Jenže právě provizí si kupujete i zkušenosti a znalosti odborníků, které vám mohou chybět. Ve finále se tak může stát, že nemovitost prodáte pod cenou a strávíte prodejem spoustu času. Pokud ale máte vy nebo vaši blízcí s prodejem zkušenosti, může být i to dobrá cesta.

Prodej nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře či samostatného makléře vám ušetří spoustu času, starostí a možná dokonce i peněz. O vše se totiž postarají za vás. Stanoví cenu i inzerci, najdou vhodného kupce a zajistí i právní servis. Využívají přitom své zkušenosti, znalost trhu i přístup k mnohdy neveřejným informacím. Ale není to samozřejmě zadarmo.

Rozhodnutí, zda zvolit známou, větší realitní kancelář či makléře solitéra je už zcela na vás. Kanceláře mají výhodu v silném zázemí společnosti, zkušenostech a pravidelném školení makléřů, samostatní makléři však mohou být dobrou volbou například v menších městech, kde dobře znají prostředí a mohou mít větší motivaci k tomu udržet si přízeň klientů.

Často kladené otázky

Přihlédněte především k vašemu očekávání. Velké kanceláře mají většinou spoustu zkušeností a širokou nabídku nemovitostí, takže máte větší možnosti výběru, případně je velká šance, že se jim vaši nemovitost podaří prodat rychle.

Na druhou stranu menší a lokální realitky využívají perfektní znalosti daného prostředí, což může hrát také podstatnou roli.

Exkluzivní, nebo také výhradní zastoupení znamená, že se o prodej nemovitosti stará pouze jedna vybraná realitní kancelář. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že pokud byt či dům nabízí více realitek, prodá se rychleji, není tento postup obecně doporučován. A to z několika důvodů. Jedním z nich je, že makléř nemá jistotu provize a nemá tak příliš velkou motivaci věnovat prodeji a prezentaci mnoho energie. Nemovitost pak může být také inzerována na různých portálech několikrát, a třeba i za různé ceny, což nepůsobí důvěryhodně.

S určením ceny vaší nemovitosti vám nejlépe pomůže odborník, který se v této oblasti pohybuje. Orientační cenu ale můžete zjistit i sami, například pomocí nejrůznějších internetových serverů. V potaz je třeba vzít velikost a stav nemovitosti, lokalitu, dalšími podstatnými parametry jsou také prodejní ceny nemovitostí v blízkém okolí za poslední měsíce.

Ohodnoťně tento článek

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář